Czy warto czytać książki? Przekonajmy się!

Pierwsze książki w życiu każdego człowieka pojawiają się już w czasach szkolnych. Jednak nie każdy wtedy odczuwa chęć, aby zagłębić się w świat książek jeszcze bardziej. Stąd też niektóre osoby czytają książki z przymusu, a inne już w szkole podstawowej poznają swoje hobby na całe życie. Mimo wszystko naukowo udowodniono już, że książki mają zbawienny wpływ na człowieka. Jakie korzyści dokładnie można uzyskać poprzez czytanie książek?

1.Rozwój komórek mózgowych

Wielokrotnie udowodniono już, że czytanie książek pozytywnie wpływa na mózg. Nie dość, że poprawia jego stan tu i teraz, to jeszcze pozytywnie wpływa na pamięć osób w wieku starszym. Stąd też książki są pewnym sposobem na to, aby w przyszłości nie dopadła nas tak szybko starość. Wielu specjalistów poleca czytanie książek osobom starszym. Dzięki temu komórki mózgowe są stale pobudzane i aktywowane do pracy. To sprawia, że są w lepszej kondycji i opóźnia się ich obumieranie.

Warto dodać, że u osób starczych czytanie książek ma wiele więcej prozdrowotnych czynników. Podobnie zresztą jak rozwiązywanie krzyżówek. Stąd też warto już za młodu wyrobić w sobie nawyk czytania książek. Dzięki temu kondycja mózgu na pewno będzie lepsza, a kto wie, być może dzięki temu uda nam się zwiększyć prawdopodobieństwo na dożycie pięknego wieku, jakim jest co najmniej 100 lat?

2.Lepsze skupienie i koncentracja

Osoby czytające książki mogą pochwalić się nie tylko lepszą pamięcią, ale również możliwością lepszego skupienia i koncentracji na jednej rzeczy. A w dzisiejszych czasach wszechobecnej elektroniki jest to cecha, która zanika u wielu osób. Z każdej strony dotykają nas różnego rodzaju rozpraszacze, które negatywnie wpływają na nasz mózg. Zupełnie inaczej jest z czytaniem książek. One z kolei pozwalają nam popracować nad koncentracją oraz skupieniem, co pozytywnie przekłada się na wykonywanie codziennych obowiązków.

3.Szerszy zasób słownictwa

Z każdym kolejnym rokiem wśród Polaków można zauważyć trend, jakim jest zapożyczanie słów z języków obcych. Częstym przypadkiem jest spolszczanie angielskich słów czy też całych wyrażeń. Stąd też wielu Polaków bardzo często ma bardzo ograniczony zasób słów typowo polskich. Regularne czytanie książek z odpowiednich kategorii może w jakimś stopniu poszerzyć zasób słownictwa wśród społeczeństwa. A jest to ważne, ponieważ polski język jest jednym z najpiękniejszych języków na całym świecie.

Jak widać czytanie książek bardzo mocno wpływa na człowieka. Oprócz powyżej wymienionych zalet, książki posiadają również wiele innych, równie ważnych cech, poprzez które każdy człowiek powinien regularnie czytać książki, chociażby jedną książkę na miesiąc. Warto więc wybrać swój ulubiony gatunek i zmotywować się do czytania książek.