W szkołach pojawi się nowy przedmiot „Historia i teraźniejszość” od 1 września 2022 roku
Od początku przyszłego roku szkolnego w I i II klasach szkół ponadpodstawowych w programie nauczania pojawi się nowy przedmiot o nazwie „Historia i teraźniejszość”. Taką informację do wiadomości publicznej podali minister edukacji i nauki oraz wiceminister, a więc Przemysław Czarnek i Dariusz Piontkowski.
Przedmiot „Historia i teraźniejszość” zastąpi WOS
Z informacji podanych przez Dariusza Piontkowskiego wynika, że nowy przedmiot „Historia i teraźniejszość” pojawi się w szkołach w miejsce Wiedzy o społeczeństwie. Taka zmiana będzie miała jednak miejsce tylko w klasach I i II wszystkich typów szkoły ponadpodstawowej.
Jak zaznaczają ministrowie, wprowadzenie nowego przedmiotu szkolnego sprawi, że uczniowie będą mogli w końcu zapoznać się z najświeższą historią. Dzięki temu będą mogli poznać historię, która ma bezpośredni wpływ na obecne życie w Polsce, Europie i całym świecie. Wydarzenia historii najnowszej, szczególnie tej po II wojnie światowej są bardzo zaniedbywane w obecnym programie nauczania. Podobnie sprawa ma się z okresem pomiędzy I i II wojną światową, czy też wydarzeniami związanymi z samą genezą II wojny światowej.
Nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych już od 2022 roku
Uczniowie po raz pierwszy zetkną się z przedmiotem „Historia i teraźniejszość” już od 1 września 2022 roku. W pierwszym roku po jego wprowadzeniu nauczany będzie on dla uczniów klas I szkół ponadpodstawowych. Z kolei od jeszcze następnego roku szkolnego, lekcje „Historia i teraźniejszość” będą znajdowały się w planach lekcji dla uczniów I i II klas szkół ponadpodstawowych.
Wprowadzenie do programu nowego przedmiotu wiąże się z tym, że uczniowie będą mieć w nieco mniej zajęć z klasycznej Historii oraz WOS’u. Jeśli chodzi o szkoły licealne, to przedmiot „Historia” będzie trwał jedynie do pierwszego semestru w IV klasie.