Toksyczny związek pomiędzy kobietą a mężczyzną. Kiedy relacja jest toksyczna?
O toksycznym związku można mówić wtedy, kiedy jedna ze stron wpływa negatywnie na partnera albo partnerkę. Bardzo często trudno jest wyjść z takiej relacji. Na czym polega toksyczna relacja i jakie są jej przejawy?
Kiedy relacja staje się toksyczna?
Toksyczny związek dotyczy zarówno relacji partnerskich, jak i małżeństw. O tym, że związek jest toksyczny, mówi się wtedy, gdy jedna z osób jest źle traktowana, jednak nie chce albo nie potrafi zakończyć trudnej relacji. Ta toksyczna relacja powoduje obniżenie samooceny i ma niszczący wpływ na codzienność danej osoby.
Osoba, wobec której partner jest toksyczny, nie tylko zgadza się na złe traktowanie, lecz także nieustannie wierzy w możliwość zmiany partnera. Często relacja charakteryzuje się braniem winy na siebie i myśleniem, że bardziej powinna się starać, ponieważ wszystkie niepowodzenia i problemy są wyłącznie jej winą. Takie podejście prowadzi z jednej strony do zdecydowanego obniżenia poczucia własnej wartości, natomiast z drugiej często wiąże się z nieustannym wybaczaniem i usprawiedliwianiem zachowań partnera. Zerwanie kontaktu i zakończenie związku jest niezwykle trudne, ponieważ osoba jest uzależniona od toksycznego partnera, a obniżone poczucie własnej wartości sprawia, że nie wierzy, że zasługuje na coś lepszego.
W toksycznych związkach bardzo często pozostają osoby, których potrzeby emocjonalne nie były zaspokajane już w dzieciństwie, co może oznaczać, że wychowywały się w niepełnych rodzinach albo nie otrzymywały odpowiedniego wsparcia od najbliższych, głównie rodziców. Nie mają prawidłowych wzorców relacji, więc tkwią w toksycznym związku, a strach przed samotnością jest silniejszy niż odejście od partnera.
Zachowania, które wskazują, że związek jest toksyczny
Wśród objawów, które wskazują na toksyczny związek, najczęściej wymienia się:
- szantaż emocjonalny,
- niskie poczucie własnej wartości jednej z osób,
- wywoływanie poczucia winy,
- brak więzi emocjonalnej,
- poczucie samotności,
- kłamstwa,
- kłótnie,
- stosowanie przemocy.
Kiedy najlepiej zakończyć toksyczny związek?
Jednym z objawów toksycznego związku jest sytuacja, gdy jedna z osób stosuje różnego rodzaju przemoc – psychiczną, finansową lub fizyczną – i w żaden sposób nie dąży do poprawy relacji. Toksyczna osoba przejmuje całkowitą kontrolę nad słabszym psychicznie partnerem – dzięki temu buduje swoje poczucie ważności, czuje się dominująca i lepsza. Toksyczne związki bardzo często charakteryzują się chorobliwą zazdrością. Dzieje się tak, ponieważ jeden z partnerów chce całkowicie kontrolować drugą osobę. W konsekwencji takich działań izoluje ją od świata zewnętrznego – zabrania kontaktu z rodziną i najbliższymi znajomymi, którzy byliby w stanie pomóc pokrzywdzonej osobie – co ostatecznie prowadzi do uzależnienia jej od siebie. W skrajnych przypadkach może również występować przemoc, także fizyczna.
Pokrzywdzona osoba często nie dostrzega niepokojących sygnałów. Nie jest w pełni świadoma manipulacji partnera. Bycie ofiarą przemocy, zwłaszcza fizycznej, to ostateczny sygnał, że czas zakończyć toksyczny związek.