Klasyczne książki papierowe a nowoczesne e-book’i – zagrożenie dla literatury?
Coraz bardziej popularne zarówno wśród czytelników, jak i wydawców treści są nowoczesne formy wydawnicze, jak np. e-book. Z definicji e-book to oczywiście elektroniczna forma książki, którą można czytać na smartfonie, tablecie, czytniku, czy też innym przystosowanym urządzeniu elektronicznym. Obecnie coraz więcej osób skłania się ku e-book’om, niż klasycznym książkom. Czy warto przesiąść się na taką formę czytania oraz czy jest forma elektroniczna książek jest zagrożeniem dla literatury?
Obawy przed książkami w formie elektronicznej
Nie wiesz, czy polubisz czytanie książek w formie e-book? Najprawdopodobniej nie znajdziesz odpowiedzi na to pytanie, dopóki nie spróbujesz. Internet w obecnych czasach daje nam mnóstwo możliwości, aby wypróbować i taką formę poznawania literatury. Czytanie e-booków jest przede wszystkim wygodne i dostępne, a tego ciężko nie lubić.
Spora część osób przywiązanych do klasycznych książek dość sceptycznie podchodzi do nowinek, jakimi ciągle jest e-book i kojarzony z nim czytnik. Jednak wydaje się, że wykazywana niechęć nie jest związana z kosztami, czy też strachem przed upadkiem literatury, a bardziej z brakiem wiedzy w zakresie korzystania z elektronicznych książek. Na rynku istnieje wiele darmowych aplikacji do czytania na Androida i wiele darmowych e-booków, które znajdziemy w legalnych kanałach dystrybucji. Wystarczy wpisać hasło „platforma e-book” i dobrze poszukać, a znajdziemy wiele ciekawych propozycji.
Regularnie przeszukując dostępne legalne kanały dystrybucji, można znaleźć darmowe wydania elektroniczne bardzo ciekawych książek. Jeżeli spróbujemy, to możemy mieć wygodę i dostępność nawet za darmo, może więc będą to wystarczające argumenty, żeby polubić e-booka. W rzeczywistości zarówno książki klasyczne, jak i nowoczesne e-book’i mają swoje zalety. Stąd też na pewno jedna, jak i druga forma literatury wciąż będzie miała swoich zwolenników i obie z form będą potrzebne na rynku.