Polka kierowniczką praskiej Galerii Narodowej

Jak poinformował czeski minister kultury Lubomir Zaoralek, od nowego roku Galeria Narodowa w Pradze będzie miała nowego zarządcę. Będzie nią Polka Alicja Knast, które wygrała ogłoszony konkurs pokonując w finale dwóch znanych czeskich kontrkandydatów.

Galeria Narodowa bez dyrektora

Czeska galeria od wiosny boryka się z problemem braku stałego kierownictwa. Poprzedni dyrektor instytucji, Jirzy Fajta został odwołany ze stanowiska pod zarzutem malwersacji finansowych. Mimo że postepowanie ostatecznie umorzono, a sąd uwolnił byłego dyrektora od stawianych zarzutów to ogłoszono konkurs na nowego kierownika. Odwołany dyrektor także brał udział w selekcji, jednak tym razem nie wygrał rywalizacji. Proces obsadzania wakatu czeskie ministerstwo konsultowało między innymi z ekspertami wiedeńskiej Albertiny oraz Metropolitan Museum w Nowym Yorku w oparciu o przedstawione przez kandydatów koncepcje zarządzania.

Werdykt

Minister Zaoralek ogłaszając decyzję, podkreślił, że zaprezentowana przez Alicję Knast koncepcja funkcjonowania instytucji okazała się najamitniejsza. Zaznaczył, że potrzeba pozbycia się rutyny oraz nowatorskie metody przyciągania ludzi do muzeów i galerii są tym co zaważyło na ostatecznym wyborze. Zwrócił uwagę na fakt, że wybrana kandydatka odnosiła sukcesy już wcześniej. Zarządzając Muzeum Śląskim w Katowicach udało się jej dziesięciokrotnie zwiększyć frekwencję. Nie bez znaczenia dla decyzji były także nagrody otrzymane od nowojorskiego Metropolitan Museum of Art oraz holenderskiego Stowarzyszenia Muzeów.

Notka biograficzna

Alicja Knast posiada wykształcenie muzyczne. Ukończyła muzykologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie jest na ostatnim etapie pisania doktoratu na Londyńskim Metropolitan University. W swoim dorobku zawodowym ma zarządzanie i współpracę przy organizowaniu ponad stu wystaw. Przez ostatnie pięć lat pracowała jako dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach. Aktualnie jest też konsultantem w Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego.