Wirtualne muzeum związane z dziedzictwem Kresów dawnej RP już otwarte

Pasjonaci historii, a w zasadzie wszyscy Polacy mogą wiele skorzystać na otwartym nie dawno wirtualnym muzeum dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Taka inicjatywa na pewno przyczyni się do szerzenia historii Polski wśród młodzieży i nie tylko. W ramach portalu internetowego, osoby odwiedzające wirtualne muzeum mogą obejrzeć mnóstwo zdjęć, cennych eksponatów w formie zdigitalizowanej, wyjątkowe informacje, a także opis historii rodów oraz sylwetek powiązanych z Kresami dawnej RP.

Internetowy portal został przygotowany oraz wykonany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego

Prace nad projektem związanym ze stworzeniem wspomnianego muzeum w formie wirtualnej były dosyć wymagające. Prace nad nim trwały już od roku 2016, a niemal do końca ukończone zostały w 2020 roku. Dzięki temu teraz można korzystać z ogromnych zbiorów w formie online. Dodajmy, że projekt został przygotowany i wykonany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Na ten cel uzyskano także środki finansowe z budżetu województwa, a także z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Co jest tak naprawdę celem powstałego portalu? Niewątpliwie szerzenie informacji, wiedzy oraz upowszechnianie dziedzictwa Kresów Rzeczypospolitej na jak największe skalę. Na portalu można znaleźć informacje m.in. na temat tego, że sporo innych narodów korzysta i odwołuje się do dziedzictwa Kresów.

Nie tylko suche informacje, lecz również interaktywne zabawy

Twórcy zadbali o to, aby każdy mógł przyswajać wiedzę na temat dziedzictwa Kresów na swój sposób. Dzięki temu na portalu znajdziemy nie tylko suche informacje z tym związane, lecz również specjalny quiz, który dotyczy oczywiście tematów związanych z dawnymi Kresami oraz ich dziejów. Warto dodać, że łączna waga wszystkich zbiorów, które znajdują się na portalu to bagatela 2,6 terabajtów. Wszystkie cenne zasoby zostały posegregowane oraz opisane w specjalnych plikach graficznych, których łącznie jest ponad 18 tysięcy.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie i wykonanie portalu online związanego z wirtualnym muzeum dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej zadbały także o to, aby został on przygotowany także do osób niepełnosprawnych.