Wiszące ogrody Semiramidy – cud starożytnej architektury
Jest to jeden z cudów świata wyróżnionych przez Greków, który został zbudowany na polecenie króla Nabuchodonozora II pragnącego obdarować nimi swoją żonę, Amytis.
Wiszące ogrody budziły podziw i zdumienie wśród ludzi zachwycających się ich pięknem i niezwykłością. Z tego względu warto zgłębić wiedzę na ich temat i dowiedzieć się – jak wyglądały i co ostatecznie się z nimi stało?
Jak wyglądały wiszące ogrody Semiramidy?
Składały się one z siedmiu oddzielnych tarasów, które były wsparte przez wielopiętrowe, sklepione budowle tworzące razem jedną całość. Zewnętrzne krawędzie tarasów były porośnięte pnączami wijącymi się ku niższym, dzięki czemu utworzyły przepiękną zieloną górę z drzewami, krzewami oraz kwiatami.
Sprawiało to wrażenie, że ogrody unosiły się w powietrzu i właśnie dlatego zostały nazwane wiszącymi. Znajdowały się w nich również źródełka, baseniki oraz wodospady, w których pływały liczne stworzenia. Z powodu tak pięknego widoku wiszące ogrody Semiramidy zostały uznane za jeden z cudów świata.
Wiszące ogrody Semiramidy – dlaczego je zbudowano i co się z nimi stało?
Prawdopodobnie wiszące ogrody zostały zbudowane na rozkaz króla Nabuchodonozora II dla swojej żony, która bardzo tęskniła za zielenią ojczystego kraju – Medii. Król kazał żołnierzom zbierać najróżniejsze kwiaty, by następnie zasadzić je w ogrodzie dla ukochanej.
Wzmianki w wielu źródłach historycznych dowodzą temu, że ogrody naprawdę istniały, a późniejsze wykopaliska przeprowadzone w ich potencjalnym miejscu również wykazały obecność pozostałości po zamku króla Nabuchodonozora II oraz tarasów i studni. Słynne ogrody zostały prawdopodobnie zniszczone przez trzęsienie Ziemi w I wieku p.n.e.
źródło: architektura24.pl – design i architektura w najlepszym wydaniu