Wielkie zmiany w polskim rapie na przestrzeni lat

Polski rap bardzo mocno zmienił się w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. Dojrzali słuchacze z pewnością doskonale pamiętają czasy, kiedy osoby wykonujące uliczny hip-hop raczej nie były zbyt często pokazywani w środowisku publicznym. Obecnie jednak coraz częściej raperzy mają wiele do powiedzenia na najważniejsze tematy w kraju, a ich głos potrafi bardzo mocno wpłynąć na społeczeństwo.

Zdanie polskich raperów zawarte w piosenkach

W piosenkach raperów często można usłyszeć głos znacznie szerszej społeczności, która opowiada się za danym wykonawcą. Jako przykład można podać piosenkę rapera Taco Hemingway, który w 2020 roku wydał utwór „Polskie Tango”. Doskonale pamiętamy, że piosenka wywołała spore poruszenie wśród słuchaczy. I to zarówno tych młodszych, jak i starszych, a nawet osób publicznych.

To właśnie za sprawą piosenki Filipa Szcześniaka, który występuje pod pseudonimem Taco Hemingway, mogliśmy zobaczyć, że jedna piosenka może wywołać ogromne poruszenie w całym narodzie. To właśnie Taco Hemingway w piosence zawarł znany już dla wszystkich przekaz „***** ***”. Raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć tych słów, prawda?

Zmiana środowiska hip-hopowego w Polsce

Na przestrzeni kilkunastu lat środowisko rapowe bardzo mocno się zmieniło. Oczywiście wciąż sporo osób oprócz rapu słucha np. zespołu Linkin Park.Na początku raperzy poruszali przede wszystkim tematy ulicy. Mieli unikalny styl, który nie zawsze przypadał do gustu osobom trzecim. Jednak od jakiegoś czasu raperzy znacznie bardziej trafiają do tzw. mainstreamu. Popularni artyści hip-hopu są zapraszani na różnego rodzaju festiwale oraz imprezy okolicznościowe. Od jurorów oraz publiczności wręczane są różnego rodzaju statuetki, które trafiają do poszczególnych raperów.

Oczywiście raperzy mają obecnie bardzo duże możliwości, aby budować swoje zasięgi. Jest to spowodowane nie tylko przekazem, który jest zawarty w utworach, czy też zmianą podejścia do muzyki hip-hop w Polsce. Oprócz tego taka a nie inna sytuacja na rynku spowodowana jest również za sprawą rozwoju nowoczesnych platform streamingowych. Raperzy mają bardzo duże możliwości, aby w prosty sposób dotrzeć do odbiorców. Niegdyś musieli zabiegać o rozgłos w inne sposoby, przez co nie każdy mógł usłyszeć o każdym. Jak widać na przestrzeni ostatnich lat dokonało się wiele różnych zmian, które spowodowały, że muzyka rap w Polsce jest obecnie odbierana znacznie inaczej niż przed laty.