Krakowski Teatr nie otrzyma dotacji państwowych

Na początku roku wicepremier Piotr Gliński odpowiedział na prośby posłanek Koalicji Obywatelskiej. Posłanki starały się uzyskać dofinansowanie dla krakowskiego Teatru imienia Juliusza Słowackiego. W odpowiedzi wicepremiera Glińskiemu usłyszeliśmy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wybrało w ramach dofinansowania inne, bardziej ważne instytucje.

Brak dofinansowania dla krakowskiego Teatru imienia Juliusza Słowackiego

Dwie posłanki Koalicji Obywatelskiej, a więc Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Iwona Śledzińska-Katarasińska wytoczyły list w kierunku ministra kultury i narodowego dziedzictwa. W liście zawarto ocenę posłanek, gdzie zarzuca się również ministrowi zaplanowane działania w kierunku krakowskiego Teatru. Wymierzone działania oczywiście mają kontekst negatywny, a posłanki zarzucają, że z powodu osobistych obiekcji ministerstwo nie udziela wsparcia teatrowi w Krakowie.

Odpowiedź ministra Piotra Glińskiego

W całej sprawie wypowiedział się już minister Piotr Gliński. Wypowiedź pojawiła się na oficjalnym profilu na Twitterze profesora Glińskiego. W wypowiedzi przedstawił on jasne informacje, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma obecnie inne priorytety i w Polsce jest wiele innych instytucji muzealnych oraz artystycznych, które wymagają wsparcia finansowego.

Minister w swojej wypowiedzi zaznaczył również, że w okresie rządów koalicji PO-PSL, państwo również nie finansowało w żaden sposób Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wicepremier podkreślił również fakt, że upominanie się posłanek Koalicji Obywatelskiej co do braku dofinansowania dla krakowskiego Teatru może być jedynie próbą stworzenia kolejnego konfliktu na linii partia rządząca-koalicja.

Warto dodać, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wesprze w tym roku m.in. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzyczny Teatr w Poznaniu, czy też Symfoniczną Orkiestrę imienia Karola Namysłowskiego w Zamościu. W tym roku wsparcie łącznie otrzyma niemal 30 instytucji artystycznych oraz 52 instytucje muzealne.