Gabriel Krauze z nominacją do Nagrody Bookera

Pisarz polskiego pochodzenia mieszkający w Wielkiej Brytanii, Gabriel Krauze otrzymał latem nominację do prestiżowej Nagrody Bookera, najważniejszej brytyjskiej nagrody literackiej. Pisarz znalazł się na liczącej kilkanaście nazwisk liście. Ostateczny werdykt kapituły oraz nazwisko laureata poznamy już niedługo.

Notka o nominacie

Gabriel Krauze urodził się w polskiej rodzinie imigrantów mieszkających w Londynie. Pozycja, dzięki której znalazł się na liście kandydatów do nagrody nosi tytuł „Who They Was”. Jest to powieść opowiadająca o jego dorastaniu i wplątaniu w niebezpieczny świat gangów i przestępczości. Wydawca jednak podkreśla, że pisarzowi udało się skutecznie zerwać z przeszłością.

Konkurencja

Lista kandydatów do nagrody zawiera takie nazwiska jak brytyjscy pisarze Hilary Mantel, Douglas Stuart oraz Sophie Ward. Trafili na nią także Amerykanie Diane Cook, Avni Doshi, Kiley Reid, Brandon Taylor, Anne Tyler a także C. Pam Zhang. Listę zamykają Irlandczyk Colum McCann wraz z pochodzącą z Zimbabwe Tsitsi Dangarembga oraz etiopsko-amerykańską pisarką Maaza Mengiste. Ta ostatnia jest najlepiej znaną i rozpoznawalną. Nominację dała jej trzecia część trylogii o życiu doradcy i ministra króla Henryka VII Thomasa Cromwella. Jest to kolejna dostrzeżona powieść tej pisarki gdyż obie poprzednie części były nominowane i nagrodzone w 2009 i 2012 roku.

O nagrodzie

Początki Nagrody Bookera sięgają roku 1969. Początkowo laur przyznawano wyłącznie pisarzom z państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Irlandii oraz Zimbabwe. Zmiana nastąpiła w 2014 roku kiedy zdecydowano, że nagroda może trafić do każdego autora piszącego w języku angielskim, który wyda swoje dzieło w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ponadto od 2005 roku przyznawana jest także Międzynarodowa Nagroda Bookera obejmująca powieści napisane w innych językach i tłumaczone na angielski. Dwa lata temu jej laureatką została Olga Tokarczuk.