Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada

Dorota Kotas została uhonorowana Nagrodą Conrada za najlepszy debiut prozatorski. Jej debiut „Pustostany” ukazał się w roku 2019 i zdobył uznanie czytelników oraz krytyków. Autorka odebrała nagrodę podczas gali na zakończenie Festiwalu Conrada.

Nominacja

Dorotę Kotas, wraz z kilkoma innymi autorkami, do nagrody nominowała kapituła. W jej składzie znaleźli się przewodniczący Michał Paweł Markowski, Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz pełniąca funkcję sekretarza. Wraz z nią nominację za rok 2019 otrzymały również Dorota Brauntsch, Joanna Gierak-Onoszko, Barbara Klicka a także Urszula Zajączkowska.

Dorota Kotas. Zwycięska autorka

Laureatka jest absolwentką socjologii stosowanej oraz antropologii społecznej Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych przy Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej została już zwyciężczynią kilku plebiscytów, w tym konkursu na najlepszy reportaż ukazujący sytuację osób LGBT+ w małych polskich miastach oraz na tekst o tematyce różnorodności. W ostatnim czasie Dorota Kotas zajęła także pierwsze miejsce w organizowanym przez portal Interia konkursie „Człowiek z pasją”, w którym przyznano jej nagrodę dziennikarską im. Zygmunta Moszkowicza.

Nagroda Conrada przyznawana jest już od 5 lat, od 2015 roku. Jest to jeden z nielicznych konkursów literackich organizowanych wyłącznie dla debiutujących autorów.