Literacki Nobel dla Louise Glück

Znamy już tegoroczną laureatkę literackiej nagrody Nobla. Szwedzka Akademia w pierwszym tygodniu października ogłosiła swój werdykt. Została nią amerykańska poetka Louise Glück.

Notka biograficzna

Tegoroczna noblistka przyszła na świat 22 kwietnia 1943 roku w Nowym Yorku w rodzinie węgierskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. Swoje umiejętności pisarskie zawdzięcza w dużej mierze ojcu, który miał zacięcie w tym kierunku i wychował córki w kulcie dla literatury. Autorka, zanim zaczęła pisać zawodowo była przez pewien okres czasu sekretarką. W 1967 roku wyszła za mąż za Charlesa Hertza, jednak związek nie był udany i szybko zakończył się rozwodem. W 1977 roku wyszła za mąż po raz drugi, tym razem za pisarza Johna Dranowa, z którym łączyło ją zamiłowanie do słowa pisanego. Aktualnie pracuje jako wykładowca na Rosenkranz Writer in Residence na amerykańskim Uniwersytecie Yale.

Twórczość

Louise Glück zrobiła błyskotliwą karierę. Pierwsze tomiki poezji wydała co kilka lat od 1968 roku (w roku 1971, 1975, 1980 i później). Jej twórczość w dużej części ma charakter autobiograficzny. Jest zakorzeniona w historii, a w wielu miejscach można odnaleźć jednoznaczne nawiązania do mitologii rzymskiej oraz greckiej. Mimo to opisuje doświadczenia życia we współczesnym świecie. W swoich dziełach pisarka skupia się na różnych aspektach dramatu egzystencji, przeżytych traumach. Krąży wokół tematyki pożądania, smutku oraz izolacji. W swojej twórczości Louise Glück jest bezkompromisowa a oryginalny styl łączy w sobie komizm się z kąśliwym dowcipem.

Nagrody i wyróżnienia

Poetka jest laureatką licznych nagród w tym amerykańskich wyróżnień National Humanities Medal i Nagrody Pulitzera. Została również nagrodzona laurami National Book Award, National Book Critics Circle Award a także Bollingen Prize.