Co to gumka chlebowa i dlaczego jest tak ważna w pracy artystów rysunkowych?

Interesujesz się rysunkiem? W takim razie z pewnością nie raz i nie dwa przewinął się w Twoich rozmowach ze znajomymi temat gumki chlebowej. Jednak jeśli nie, to warto już teraz dowiedzieć o tym bardzo przydatnym akcesorium. W zasadzie to wielu początkujących artystów nawet nie wie o jej istnieniu, albo nie docenia jej roli w tworzeniu niesamowitych prac metodami tradycyjnymi. W rzeczywistości warto poznać jej zastosowanie oraz olbrzymią przydatność.

Kilka słów o gumce chlebowej

Gumka chlebowa to bardzo ważne akcesorium artystyczne, zwłaszcza dla zainteresowanych tematyką rysunku ołówkiem lub kredkami. Co to jest gumka chlebowa? To gumka do ścierania, która wyróżnia się tym, że jest bardzo miękka, plastyczna. Dzięki ugniataniu jej możemy ją łatwo oczyszczać. Jednak ona sama co czyści? Po co jest gumka chlebowa?

Omawiana gumka chlebowa jest bardzo ważna na etapie szkicu i na każdym etapie w pracach ołówkowych. Dzięki niej możemy lekko przecierać szkic, aby kontury nie psuły naszej realistycznej pracy lub by szkic nie przebijał przez później nakładaną warstwę kredek. Możemy za jej pomocą również rozjaśnić zbyt ciemne ołówkowe cienie, ale tylko rozjaśnić, a nie zmazać do białej kartki. Gumką chlebową możemy także przecierać rozbłyski jeśli nam się zatarły a także jest pomocna w robieniu wielu efektów i gładkich przejść ołówkowych.

Zastosowanie gumki chlebowej jest więc bardzo uniwersalne. Wydawać by się mogło, że to akcesorium jest zbyt mocno przeceniane. Jednak osoby, które od lat są związane z rysunkiem, na pewno mogą polecić cenne narzędzie artystyczne, jakim niewątpliwie jest gumka chlebowa. Mamy nadzieję, że przy realizacji następnych prac i projektów, również sprawdzicie zastosowanie tego akcesorium w praktyce.