Stała wystawa „Polonia Restituta” w Muzeum Niepodległości

W ostatnim czasie w Muzeum Niepodległości w Warszawskim Muzeum Niepodległości pojawiła się nowa odsłona stałej wystawy Polonia Restituta o tytule „O niepodległość i granice 1914-1921”. Obecną odsłonę poszerzono o dodatkowe elementy względem jej wcześniejszej wersji.

Ekspozycja znów otwarta

Po raz pierwszy wystawę otwarto już w 2007 roku w siedzibie głównej w Pałacu Przebendowskich – Radziwiłłów. Jednak w związku z trwającą renowacją obiektu ekspozycja przeniosła się do stołecznego Muzeum Niepodległości. Jej tematyka koresponduje z kluczowymi dla misji muzeum zagadnieniami związanymi z niepodległością.

Zakres wystawy

Nowa, poszerzona ekspozycja przybliża siedem kluczowych dla Polski dat i lat, które znacząco wpłynęły na ostateczne ukształtowanie granic odrodzonej II Rzeczypospolitej. Pierwsza sala ukazuje dwa główne obozy polityczne skupione wokół Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Ukazuje odezwy obu stron i walkę pomiędzy nimi. Kolejna część prezentuje 10 obrazów znanych malarzy poświęconych walce o niepodległość. Zawiera dzieła Jacka Malczewskiego, Ludomira Benedyktowicza a także znanych z XIX wieku malarzy szkoły monachijskiej takich jak Franciszek Streitt i Włodzimierz Łoś. Następna część obejmuje dzieła sztuki takie jak plakiety czy popiersia najważniejszych postaci. Nie brakuje oczywiście gablot prezentujących broń oraz kolekcje odznak i pamiątek poszczególnych formacji. Zobaczymy w nich szable, bagnety, karabiny oraz rewolwery a także liczne pamiątki poświęcone generałowi Józefowi Hallerowi z czasów walki o niepodległość II RP. Istotny i interesujący segment wystawy poświęcony jest plebiscytom na Śląsku, Warmii i Mazurach. Kolejny skupia się na obronie Lwowa, powstaniom wielkopolskim oraz śląskim a także polsko-bolszewickiej wojnie o wolność z 1920 roku.

Nowy element wystawy

Ekspozycja pierwotnie zajmowała dwa pomieszczenia. W najnowszej odsłonie zwiedzającym udostępniono trzecią salę poświęconą walce dyplomatycznej. W jej ramach dowiadujemy się najistotniejszych faktów o pokojowej konferencji w Wersalu i podpisanym traktacie. Ekspozycja prezentuje liczne oryginalne dokumenty, także takie których nie było w pierwotnej odsłonie wystawy.

Multimedia

Wystawa prezentuje szeroki zakres fotografii w specjalnych podświetlanych multimedialnych kioskach. Rozwiązanie to znacząco ułatwia oglądanie wystawy. Poszczególne kioski rozmieszczono w poszczególnych częściach ekspozycji dzięki czemu uzupełniają one oryginalną, pierwotną część o dodatkowe informacje. Wystawa prezentuje w pigułce najistotniejsze informacje. Jest skierowana do każdego odbiorcy niezależnie od wieku i pozwoli na poszerzenie wiedzy na temat tego ważnego dla historii polski czasu.