Encyklopedia statków Star Trek. Statki GF 2151-2293

Kilka miesięcy temu na polskim rynku wydawniczym ukazała się pozycja książkowa, która jest nie lada gratką dla wszystkich miłośników uniwersum Star Treka Gene Roddenberry’ego. Pierwsza część Encyklopedia statków Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293″ jest nowością, czymś, czego jeszcze w naszym kraju nie było. Album ten, będący kompendium wiedzy, powinien zainteresować każdego fana tego, jednego z najpopularniejszych uniwersów science-fiction.

Historia treka

To popularne  dziś uniwersum zostało stworzone w połowie lat 60-tych XX wieku i początkowo nikt nie przypuszczał, że z biegiem lat stanie się ono jedną z ikon gatunku szeroko rozpoznawalną na całym świecie. Pierwszy serial Star Trek: Seria Oryginalna doczekała się 3 sezonów w wersji aktorskiej oraz kontynuacji w wersji animowanej. Wszechświat stopniowo odkrywał przed widzami swoje tajemnice i stawał się coraz bardziej złożony. Począwszy od lat 80-tych XX w aż do połowy I dekady XXI w powstały kolejne serie oraz pełnometrażowe filmy kinowe. Po ponad dekadzie przerwy w odświeżonej i odmłodzonej wersji Star Trek zawitał ponownie do kin za sprawą J. J. Abramsa. Najnowsza seria Star Trek Discovery jest obecnie w trakcie emisji 3 sezonu. Nie wszystkie seriale i filmy były kręcone chronologicznie względem osi wydarzeń w uniwersum w związku z czym nietrudno się w tym wszystkim pogubić. W tym celu trójka pasjonatów, Ben Robinson, Marcus Riley oraz Matt McAllister podjęła się stworzenia kompleksowego, chronologicznego kompendium wiedzy. Pomoże ona czytelnikowi w uzupełnieniu i uporządkowaniu swoich informacji w tym zakresie.

„Encyklopedia statków Star Trek” – czego się dowiemy?

Album skupia się na przedziale czasowym od 2151-2293. Opisuje wszystkie pojawiające się w tym okresie statki. Czytelnik pozna też pierwszy ludzki pojazd zdolny do lotów nadświetlnych – Phoenix, od którego zaczęła się cała historia. W dalszej kolejności zapoznamy się ze szczegółami i faktami dotyczącymi historii Enterprise NX1 kapitana Jonathana Archera, który jako pierwszy przekroczył barierę WARP 5. Nie brak też informacji o najmłodszym USS Discovery 1031 oraz oczywiście najsłynniejszym USS Enterprise 1701 kapitana Jamesa T. Kirka.

Publikacja ta to wszechstronne źródło wiedzy na temat statków, które są szczegółowo opisane. Znajdziemy tu opisy techniczne i historię każdej jednostki. Sprawia to wrażenie, że jest to kronika historyczna a nie fantastyka naukowa. Dowiemy się jak rozwijała się w latach 2151-2293 myśl techniczna Gwiezdnej Floty. Poznamy najważniejsze fakty, w tym najistotniejsze i najsłynniejsze bitwy, które ukształtowały historię Federacji Zjednoczonych Planet. „Encyklopedia statków Star Trek” to niezwykle wszechstronne kompendium wiedzy. Wszystko przedstawiono w sposób uporządkowany i uzupełniono atrakcyjnymi i starannie wykonanymi ilustracjami.

Encyklopedia statków Star Trek część 2. Statki GF od roku 2294

Brave New World skasowany. Nie będzie 2 sezonu