New Year’s Resolutions – czy w Polsce równie chętnie tworzymy postanowienia?

Pierwszy stycznia dla wielu osób stanowi symboliczny początek zmian, mogących korzystnie wpłynąć na dotychczasowe życie. Tego dnia podejmowane są postanowienia, dotyczące sfery intelektualnej, zdrowotnej oraz środowiska zewnętrznego. Warto wiedzieć, czy Polacy chętnie składają obietnice w Nowy Rok.

Opis

Tradycja postanowień związana jest z okresem starożytności. Na początku roku lud obiecywał bowiem bogom, iż wszelkie pożyczone długi oraz przedmioty zostaną zwrócone pierwotnym właścicielom. Rzymianie składali natomiast przysięgi mitologicznemu Janusowi, będącemu opiekunem bram, sojuszy i różnorodnych umów. Od imienia boga wzięła się nazwa stycznia. W średniowieczu rycerze składali przysięgę pawia. Utwierdzała ich ona w oddaniu królowi i waleczności. Noworoczne postanowienia związane są także z tradycją chrześcijańską. W przypadku odłamu metodystycznego liturgia, w trakcie której wierni składają przed Bogiem obietnice, określana jest Nabożeństwem Odnowy Przymierza. Odbywa się ona w Sylwestra, a także Nowy Rok. Do postanowień noworocznych odwołują się także inne odłamy chrześcijaństwa. Judaiści w Nowy Rok podejmują refleksje, dotyczące złych postępowań. Modlą się oni także do Boga, prosząc o wybaczenie i wytrwałość w ustalonych postanowieniach.

New Year’s resolution w Polsce

Obietnice składane w Nowy Rok kojarzą się zazwyczaj z krajami zachodnimi. Tradycja ta jest jednak kultywowana także w państwach, znajdujących się w obrębie wschodniego obszaru Europy. Wśród najpopularniejszych postanowień Polaków warto wskazać: zapisanie się na kurs angielskiego online, przestrzeganie zasad zdrowego żywienia, zwiększenie aktywności fizycznej, rzucenie palenia, ograniczenie ilości pitego alkoholu, znalezienie lepszej pracy. Istnieją również osoby, pragnące zmienić nie tylko własne życie, ale także otaczające ich środowisko. W Nowy Rok niektórzy Polacy postanawiają zatem segregować odpady, kupować ekologiczne produkty, ograniczyć ilość zużywanej energii itd.

Pierwszy stycznia stanowi symboliczny dzień, w którym można podjąć decyzję o zmianie swojego dotychczasowego życia. Warto jednak, by postanowienia, dotyczące np. kursu angielskiego w Krakowie lub angielskiego online, zdrowego odżywiania, przebranżowienia, zostały zrealizowane. W przeciwnym razie niespełnione obietnice mogą negatywnie wpłynąć na psychikę.