Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021
Polskie Nagrody Filmowe Orły są corocznymi nagrodami Polskiej Akademii Filmowej organizowane od 1999 roku przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej. Inicjatorem Orłów jest obecny Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, reżyser i producent filmowy Jabłoński Dariusz. Orły przyznawane są w 20 kategoriach.
Polskie Nagrody Filmowe Orły
Przyznawane w 20 kategoriach Orły nadzorowane są przez firmę audytorsko-doradczą PwC. Głosowanie na filmy, które brane są pod uwagę do Orłów jest tajne do ogłoszenia wyników końcowych. Konkurs rozpoczyna się wysłaniem ponad 700 kart do glosowania członkom Polskiej Akademii Filmowej. Pierwsza tura posiada takie kategorie jak Najlepszy Film, Najlepsze Role Aktorskie, Najlepszy Film Europejski, a także proponują Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. Filmy, które kandydują do Polskich Nagród Filmowych Orły, muszą w okresie 1 stycznia do 31 grudnia ubiegłego roku być wyświetlane co najmniej przez tydzień na płatnych, otwartych pokazach.
Serwis Premiery Canal+ i Canal+ online – Festiwal Orłów 2021
Pięciokrotny oficjalny nadawca Polskich Nagród Filmowych Orły CANAL+ również w tym roku będzie transmitował ceremonię wręczenia nagród oraz wybrane filmy. Przegląd rozpocznie się 18 marca, a zakończyć ma się 18 kwietnia. Ekranizacje na CANAL+ będą dostępne dla wszystkich widzów, nie tylko dla abonentów CANAL+. Ze względu na pandemię w tym roku okres kwalifikacji wydłużył się o dwa miesiące – do 28 lutego 2021 roku.
Lista finalna filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły
Na finalnej liście filmów, które kandydują do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021, znalazło się 40 pozycji. Są to m.in.: 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy reż. Jan Holoubek, 365 dni reż. Barbara Białowąs, Tomasz Mandes, Adwokat reż. Piotr P. Gołębiowski, Bad Boy reż. Patryk Vega, Blizny reż. Agnieszka Zwiefka Dolina Bogów reż. Lech Majewski, Eastern reż. Piotr Adamski czy Lekcja miłości reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja, Z wnętrza reż. Cezary Grzesiuk, Krystian Kamiński, Tomasz Szwan, Zabij to i wyjedź z tego miasta reż. Mariusz Wilczyński, Zenek reż. Jan Hryniak, Zieja reż. Robert Gliński, Złotokap reż. Ragnar Bragason, W lesie dziś nie zaśnie nikt reż. Bartosz M. Kowalski, czy Wszystko dla mojej matki reż. Małgorzata Imielska.
Statuetka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł
Statuetka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł symbolizuje wznoszącego się orła. Autorem oraz wykonawcą projektu statuetki Orła jest Fedorowicz Adam, który jest członkiem Związku Artystów Plastyków, rzeźbiarzem oraz autorem wielu rzeźb plenerowych i kameralnych. Każda ze statuetek powstaje poprzez wykonanie własnoręczne, jest oryginalna i inna od poprzedniej. Odlew orła powstaje metodą traconego wosku, który jest wypalany w trakcie odlewania. Podstawą statuetki jest toczony ręcznie marmur w postaci kolumny. Jej waga wynosi w granicach 2 kilogramów a wysokość to 37 centymetrów. Z brązu wykonywana jest taśma filmowa, która oplata kolumnę i przechodzi w skrzydła.