Zmarł Jerzy Limon – twórca i dyrektor gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Jerzy Limon to wybitny człowiek, który bardzo dużo wniósł do polskiej kultury. Na stałe związany był z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Nie tylko mu przewodniczył, ale i stworzył go od podstaw. W środę (03.03.2021) w wieku 71 lat zmarł, przyczyną śmierci był koronawirus. 

Życiorys Jerzego Limona

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 roku w Malborku. Najpierw ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Sopocie, a następnie uniwersytet w Poznaniu. Został wykładowcą uniwersyteckim. W kręgach uczelnianych był uznawany za wybitnego anglistę, historyka, teatrologa, pisarza oraz tłumacza historii angielskiej. Specjalizował się w znajomości epoki elżbietańskiej i dzieł Szekspira. W latach 1975-1980 wykładał na Uniwersytecie Gdańskim. Zapraszany był na różnorodne wykłady do zagranicznych, nierzadko prestiżowych uniwersytetów. Wraz ze swoimi prelekcjami gościł w Hunter College, University of Colorado, czy University of Delaware. Napisał 10 książek i około 80 artykułów do polskich, niemieckich, angielskich i amerykańskich czasopism. Ich tematyka dotyczyła głównie dzieł Szekspira, ponieważ to w nich się specjalizował. Co więcej, trudnił się opracowywaniem haseł do Wielkiej Encyklopedii PWN oraz jest autorem powieści: „Muenchhauseniada” (1980), „Kaszubska Madonna” (1991), „Wieloryb” (1998), „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy” (2001). 

Życie pełne pasji i osiągnięć

Nie ma co do tego wątpliwości, że wielką pasją Jerzego Liomona był Szekspir i jego dzieła. Sam historyk działał aktywnie na rzecz odbudowania Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. W 1991 roku z jego inicjatywy powstała Fundacja Theatrum Gedanense, a kamień węgielny pod placówkę został wbudowany we wrześniu 2009 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło w 2014 roku. Ponadto stał się organizatorem corocznego festiwalu teatralnego w duchu szekspirowskim, który miał swój debiut zaraz po wybudowaniu placówki. Uroczystość została nagrodzona w 2017 roku nagrodą EFFE Award. Organizacja przyznająca statuetki trudni się śledzeniem najnowszych trendów, a nagradza te, które są pionierskie i mają nieoceniony wkład w kulturę.

Limon otrzymał wiele wyróżnień. Do najważniejszych należy Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymany w 2006 roku, nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski (2011 rok) oraz Order Imperium Brytyjskiego (2014) w stopniu oficera za aktywną działalność w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.