Zmarł Sean Connery. Aktor miał 90 lat

30 października 2020 na Bahamach w wieku 90 lat zmarł znany szkocki aktor Sir Sean Connery. Jego śmierć poruszyła i zasmuciła wszystkich, zarówno wiernych fanów jak i znane postacie ze świata filmu i showbiznesu. Odeszła ikona kina XX wieku znana z ról w filmach o Jamesie Bondzie, cyklu Indiana Jones oraz Nieśmiertelny.

Sean Connery. Notka biograficzna

Sir Sean Connery urodził się 25 sierpnia 1930 roku w szkockim Edynburgu jako syn Szkotki oraz Irlandczyka. Od młodych dziecięcych lat imał się różnych zajęć. W wieku zaledwie 13 lat skończył edukację i rozpoczął pierwszą pracę, m.in. jako rzeźnik oraz model. Mając 17 lat wstąpił do marynarki wojennej jednak szybko okazało się że nie umie się tam odnaleźć w efekcie czego odszedł z armii. W kolejnych latach ciągle szukał miejsca dla siebie. Pracował w różnych miejscach. Był m.in. pracownikiem produkcji trumien, ratownikiem na basenie, ochroniarzem oraz pomocnikiem mechanika w drukarni. W wieku 18 lat zaczął interesować się kulturystyką i tutaj jednym z ważniejszych jego osiągnięć było zajęcie trzeciego miejsca w konkursie Mister Universum 1953. Młody Connery przez jakiś czas był też członkiem chórku marynarzy. W 1962 roku na na Gibraltarze aktor ożenił się z Diane Cilento, z którą był związany przez 11 lat. Z tego związku urodził się syn Jason, który, podobnie jak ojciec został aktorem.

Kariera

Sir Sean Connery swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął w połowie lat 50-tych. Nie był urodzonym tancerzem, jednak nie przeszkodziło mu to w zdobyciu roli w musicalu South Pacific. Rok 1961 okazał się przełomowy dla kariery. Po wygraniu castingu do roli Jamesa Bonda kariera aktora nabrała rozpędu i stał się on rozpoznawalną postacią. Pierwszy film z tej serii, „Doktor No”, wyprodukowany w 1962 roku stał się wielkim przebojem kinowym. Kolejne filmy z cyklu przyniosły większe zyski niż pierwsza część. Po nakręceniu „Żyje się tylko dwa razy” aktor ogłosił, że rezygnuje z roli, gdyż nie chce żeby ludzie kojarzyli go tylko z Jamesem Bondem. Po 4 latach przerwy, które poświęcił na odpoczynek, Connery wrócił do roli pojawiając się w w kolejnej odsłonie cyklu „Diamenty są wieczne”. Film okazał się najbardziej kasowym hitem spośród wszystkich dotychczasowych produkcji. Ostatni raz aktor wcielił się w rolę agenta 007 w 1983 roku w filmie „Nigdy nie mów nigdy”.

Wielu widzów Sir Sean Connery kojarzy się z cyklem Indiany Jonesa, gdzie aktor zagrał ojca tytułowego bohatera, profesora Henry’ego Jonesa. Inną znaną postacią jest Juan Ramirez, w którego aktor wcielił się dwukrotnie w 1986 i 1991 w produkcji „Nieśmiertelny” i „Nieśmiertelny 2”. Warta wzmianki jest też znakomita kreacja Marko Ramiusa w „Polowaniu na Czerwony Październik” w 1990 oraz wyprodukowany rok później „Robin Hood: Książę złodziei” gdzie zobaczyliśmy aktora w pobocznej roli króla Ryszarda Lwie Serce. Dorobek aktora jest bardzo obszerny i obejmuje w sumie kilkadziesiąt filmów, w których zagrał główną lub drugorzędną rolę.

Krzysztof Rogala zmarł w wielu 70 lat

„Doktor Quinn”. Serialowa para znów przed kamerą