Archiwalne zdjęcia z Powstania Warszawskiego trafiły do zbiorów archiwum IPN

O niebywale cenne fotografie z okresu Powstania Warszawskiego powiększyło się archiwum IPN. Nowe fotografie z 1944 roku wykonane przez Henryka Śmigacza trafiły do archiwum nie tak dawno temu. Szefowa Archiwum IPN Marzena Kruk zaznacza, że przekazane zdjęcia mają nieocenioną wartość. Niektóre z nich są nieznanego pochodzenia. Na zdjęciach można zaobserwować m.in. powstańców przebywających w polowym szpitalu, czy też na barykadach stolicy.

Zdjęcia do Archiwum IPN są pochodzenia Henryka Śmigacza

Osobą, która latem 1944 roku wykonywała fotografie, które teraz zostały przekazane jest Henryk Śmigacz. Był on fotoreporterem, który przez wybuchem wojny światowej pracował na łamach „Kuriera Warszawskiego”. Dokumentację z prowadzonych w tamtych czasach wszelkich działań i ruchów wojennych prowadził wraz z Janem Rysiem. Zdjęcia, które Śmigacz jako fotograf cywilny robił podczas Warszawskiego Powstania były wykonywane na rzecz Delegatury Rządu na Kraj. Głównym obszarem działań był obszar północnego Śródmieścia.

Wykonane w tamtych czasach zdjęcia okazują się teraz bardzo cenne. Ich wagę podkreśla obecna dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk. Mówi, że większość z przekazanych zdjęć była kompletnie im nieznana. Cała kolekcja oraz zawarte w niej materiały zostały przekazane od osób, które były spokrewnione z Henrykiem Śmigacz.

Wiadomo już, że kolekcja zdjęć wykonanych przez Śmiagacza trafi do specjalnego archiwum pod oznaczeniem IPN BU 4111. Odpowiednie osoby zajmą się w najbliższym czasie wykonaniem specjalnego zabezpieczenia konserwatorskiego. Co więcej, kolekcja zostanie również odpowiednio opracowana, a następnie zdigitalizowana.

Do Archiwum IPN trafiły nie tylko fotografie, lecz również osobiste dokumenty

Najbliżsi krewni Henryka Śmigacza przekazali do Archiwum IPN oprócz fotografii także wyjątkowe osobiste dokumenty oraz unikatową kolekcję szklanych negatywów. Prezentuje ona polskich artystów tamtych czasów. Wśród nich znaleźli się m.in. Henryk Szwajcera, Jan Kiepura, Adolf Dymsza, Edmuda „Wayda” Szymaszkiweicz, Irena Brodzińska. Oprócz tego wśród przekazanych materiałów można zobaczyć także fotografie związane z ujęciami zbombardowanej Warszawy z 1939 roku oraz zdjęcia ukazujące teatralne sztuki, które wystawiane były w Łodzi.